Z DŮVODU VELKÉHO MNOŽSTVÍ OBJEDNÁVEK SE MŮŽE EXPEDICE ZÁSILEK O 2 - 3 DNY PRODLOUŽIT. DĚKUJEME ZA POCHOPENÍ, VAŠE NONSTOPSTAVEBNINY.cz

Založte si kompost. Vyplatí se to!

kompostAby zahrada vzkvétala, musí mít řádnou péči a také kompost. Právě kompost je jedním z nejdůležitějších prvků, každé zahrady a také jednou z nejzapeklitějších zahradnických výzev. Založením kompostu získá vaše zahrádka potřebné živiny a čerstvou organickou hmotu, kterou lze využít na všechny druhy pěstování.

Základ musí být vzdušný

Každý zahradník nám dá jistě za pravdu, že zahrada při každodenní péči produkuje velké množství odpadu. Opadané listí, posekaná tráva, ořezané, drcené větve to vše může posloužit jako kvalitní základ domácího kompostu. Spodní vrstva by měla obsahovat hrubší a vzdušný materiál, který umožní odvětrávání kompostu a odtok přebytečné vody. Na vyšší vrstvy už používáme klasický zahradní odpad. Čím rozmanitější hmoty kompostujete, tím kvalitnější hnojivo si doma vyrábíte.

Pořiďte si zahradní kompostér

Pokud je vaše zahrádka menších rozměrů a nemůžete si dovolit nebo nechcete pokrýt její většinovou část, poohlédněte se po skladných kopostérech. Vybírat můžete z plastového nebo pozinkovaného rotačního typu.

 

❶ Rotační kompostér šetří zahradníkům čas. Jednoduchým otáčením a snadným mícháním urychlíte kompostovací proces.

 Plastové typy kompostérů jsou velkými pomocníky do každé zahrady. V kombinaci s nasazením žížal ideální variantou pro všechny zahrádkáře.

 

K převážení nepotřebného materiálu můžete využít zahradní vozíky, vyrobeny z odolného materiálu, nebo zahradní koše či pytle.

 kompost_1

Věnujte mu péči

Kompostování má svá pravidla. Nesmí být suchý. Našedlá barva signalizuje nedostatek vhkosti a je třeba zasáhnout, ale nepřehánějte to. Ani příliš vlhký kompost není vhodnou variantou. Kompost pak často zapáchá a hnije. Není od věci ho osázet stromky, nebo ho alespoň ukrýt do křoví či keříků. Vybírejte pro kompost polostinné ideálně závětrné místo, kde se mu bude výborně dařit a spolu s ním i vaší zahrádce.