Z DŮVODU VELKÉHO MNOŽSTVÍ OBJEDNÁVEK SE MŮŽE EXPEDICE ZÁSILEK O 2 - 3 DNY PRODLOUŽIT. DĚKUJEME ZA POCHOPENÍ, VAŠE NONSTOPSTAVEBNINY.cz

Údržba živého plotu

udrzba_ziveho_plotuŽivé ploty potřebují péči a čas. Základem je pravidelné stříhání a také tvarování, díky kterému živý plot neprorůstá citlivá místa zahrady či domu. Důkladná úprava poskytuje naší zahradě originální doplněk a vzhlednou a funkční ochranu.

Čas úpravy

Aby byl živý plot hustý a pevný, musíme ho pravidelně zastřihávat. Začínáme už od jeho výsadby a dbáme na pravidlo, že základna živého plotu by měla být vždy širší než jeho vršek a to zhruba o 10 cm. Základem je určení výšky zástřihu. Upevněte provázek a uvažte je na krajní konce plotu. Stříhejte v jedné linii. 

Živé ploty se zpravidla stříhají 2x až 3x ročně. Vhodným obdobím je především léto, ale čím víc stříháme, tím líp. Živý plot houstne a snadněji se udržuje. Pokud bychom se o živý plot starali jen jednou ročně, mohly by nás zaskočit silné letorosty. Vyčleňte si na stříhání brzké ráno. Větvičky nejsou vyprahlé a líp se tak předchází jejich poškození.

Na nářadí neštěřete

Pokud k údržbě zvolíte kvalitní nářadí ušetříte si čas i námahu. Máte-li malý plot, poradíte si hravě s nůžkami. Klasické nůžky mají oboustranný převod a síla se rovnoměrně rozděluje na celou jejich délku. Práce pro vás nebude tolik namáhavá. K zastřižení drobných větviček a přečuhujících výhonků vám poslouží malé jednočepelné nůžky. Nástroje mějte vždy nabroušené. Tupé nůžky mohou roztřepit větve a konečky výhonků, což rostliny oslabuje a dochází tak k četným infekcím.

Řádně se vybavte

Je dobré vybavit se správným oděvem a ochrannými rukavicemi. Nepodceňujte tedy výbavu pro údržu ale ani pracovní oděv. Odměnou za vynaloženou práci vám bude zeleň, která nabídne přirozenou ochranu před zvědavými pohledy kolemjdoucích a vhodně doplní vzhled vaší zahrady.

udrzba_ziveho_plotu_2