Jak vybrat nové dveře

jak_vybrat_nove_dvere_1Ať už zařizujete nebo se chystáte na rekonstrukci prostoru, výběr nových dveří si vyžaduje pečlivé zvážení. Na co se zaměřit a jaká hlavní kritéria při výběru zvažovat?

Vzhled není vše

Samozřejmě, dveře jsou důležitým prvkem celého prostoru a dotváří jeho celkový dojem. Nicméně by měly plnit i praktickou funkci, a to po všech stránkách. Důležité je, k jakému účelu a kam chceme dveře umístit. V ložnici jistě oceníte zvukově izolační, které ztlumí ruch z okolí a vy tak budete mít více klidu. Do dětského pokoje volte takové, které odolají i dětské fantazii a vynalézavosti. V nabídce najdete i dveře protipožární. Do koupelny bude třeba zase dveří odolných vůči vodě a vlhkosti. Pamatujte, že to není položka za pár korun, ale investice na několik desítek let dopředu.

Orientace dveří

Na výběr máte buďto z pravých nebo levých dveří. Je to dáno tím, na jakou stranu se dveře budou otevírat. A jak správně zjistit orientaci dveří? Potom jsou tu samozřejmě i dveře posuvné, vhodné obzvlášť do prostor, kde není příliš místa na manipulaci s dveřmi klasickými. Znáte například ty maličké panelákové koupelny. Pozor však na izolaci u dveří posuvných. Pokud je jedním z Vašich požadavků i zvuková izolace, té se dočkáte pouze u klasických dveří otočných do prostoru.

Povrch a výplň

Nejčastějšími povrchy bývají lak, laminát či fólie. S volbou povrchové úpravy zároveň rozhodujeme i o odolnosti dveří. Velice odolným je tzv. CPL laminát, který dokáže v dnešní době věrně napodobit i žádané přírodní materiály. Ještě odolnějším je HPL laminát, který se v interiérech však ani nepoužívá. Lakované povrchy a fólie jsou řekněme takovým standardem. 

Výplň dveří tvoří buď voština nebo dřevotřískové desky. Plná dřevotřísková deska se používá spíše u speciálních dveří a zajišťuje jim ochranu při větším namáhání či dokonce neprorazitelnost. 

Barva dveří

Do menších prostor doporučujeme světlejší barvy a materiály, které místnost prosvětlí a opticky zvětší. Výrobci nabízejí i široký výběr dveří se skleněnou výplní. Zvolit můžete takové, které budou ladit k podlaze i oknům nebo naopak vytvářet kontrast světlé podlahy a tmavých dveří. 

jak_vybrat_nove_dvere 

Nedílnou součástí každých dveří jsou zárubně a kování, na které jsme samozřejmě nezapomněli. Více se o nich dozvíte v těchto příspěvcích "Dveřní zárubně" a "Kliky a kování".

Na našem webu se můžete nechat inspirovat celou řadou interiérových i exteriérových dveří za příjemné ceny.