Přihlášení Registrace


Použití polystyrenu ve stavebnictví

Použití polystyrenu ve stavebnictví

Dalším materiálem, který se používá při zateplování, je polystyren. Konkrétně tedy desky z polystyrenu. Jaké jsou jeho vlastnosti, výhody a nevýhody si přečtěte v tomto příspěvku.

První objevy polystyrenu byly již v roce 1839. Jako takový se dočkal oficiální výroby až téměř o 100 let později. Polystyrenové desky, jsou vyráběny z drobných zakalených a kulatých částí, následně lisovaných do požadované hustoty. Ve stavebnictví se používá polystyren nejčastěji právě ve formě desek. Více o historii a vlastnostech polystyrenu.

 

Vlastnosti

Polystyren je pevný, však poměrně křehký a lámavý materiál. Záleží na tloušťce desky. Má vynikající tepelně-izolační vlastnosti. Není však příliš odolný vyšším teplotám a při teplotě 70 °C se jeho vlastnosti mění a materiál se deformuje. Je také vysoce hořlavý, a proto se míchá společně se zpomalovači hoření. Zub času se na materiálu podepisuje ve formě prasklin a snížení jeho pevnosti. I přes jeho vlastnosti je polystyren v přírodě těžce odbouratelným materiálem. Je lehký, a proto plave na hladině a nechává se unášet mořskými proudy. Díky tomuto proudění moří a oceánů se usazuje společně s ostatním odpadem a vznikají tak celé "ostrovy" z odpadků.

Polystyren ve stavebnictví

Desky se využívají při zateplení zejména vnějších zdí nebo podlah. Také jako střešní izolace. Dalším uplatněním může být i přidání drceného polystyrénu do podlahového betonu. Beton se tak značně odlehčí a zlepší se jeho tepelně izolační vlastnosti. Pro svou snadnou instalaci a lehkost manipulace je polystyren často využívaným materiálem. 

Rozlišujeme také druhy desek. Liší se mezi sebou technologickým postupem při výrobě. Jednou z nich je tzv. extrudovaný polystyren (XPS polystyren). Je nenasákavý, pro lepší přilnutí zdrsněný a v několika barevných provedeních. Extrudovaný polystyren je velice podobný i druhému tzv. zpěňovatelnému polystyrenu (EPS polystyren). 

 

Opravdu bohatou nabídku polystyrenových desek a mnoha jejich tlouštěk najdete v našem sortimentu, a to v kategorii zateplení a fasáda.


Datum zveřejnění: 28.02.2017