Přihlášení Registrace


Dveře a zárubně

Dveře a zárubně

Když už zvažujete rekonstrukci či koupi nových dveří, zvažte i možnost koupě nových zárubní a obložek. Jak správně dveře vůbec změřit a co všechno zvažovat při výběru dveřních zárubní?

Výběr podle typu

Zárubně se dají vybírat podle toho, jaký typ dveří do nich následně budeme umisťovat. Také podle toho, jestli se bude jednat o přikrytí stávajících nebo instalaci nových. 

 

Obložkové zárubně

Tento typ je takovou klasikou. Lze totiž zárubně instalovat jak na zdivo, tak na sádrokartonovou konstrukci. Jejich montáž probíhá již na hotové a vymalované stavbě, kdy jsou již položeny podlahy. 

Obklad kovových zárubní

Považují se také za typ obložkových zárubní. Největší výhodou je funkce zakrytí nevzhledných kovových za krásné nové zárubně bez zbytečných stavebních úprav. 

Polodrážkové zárubně

Díky své konstrukci se snáze instalují a navíc jsou i cenově dostupnější. Dveře se přimykají pouze k jedné strany zárubně.

Bezpolodrážkové zárubně

Jedná se o konstrukci používanou především v moderních interiérech, jelikož nejsou vidět závěsy dveří a je díky tomu zachována pouze čistá linie produktu. Jejich instalace patří však mezi ty náročnější na provedení. 

Správný rozměr

Jak prostor naměřit aby šly zárubně správně nainstalovat? Správné měření je velice důležitým krokem, protože když se neprovede správně, nemusí být montáž vůbec provedena. Je důležité dále zjišťovat, zda-li jsou rozměry uváděné výrobcem v rámci České normy. Tolerance a odchylka tohoto měření bývá často kolem 20 mm. Níže přikládáme ilustrační obrázky správného postupu při měření. 

 

 

 

Orientace dveří 

Zárubně je třeba volit i podle toho, na jakou stranu bude otevírání dveří orientováno. Dveře budou buďto pravokřídlé nebo levokřídlé. Zjistit, které budete potřebovat právě vy, je snadné. Jednoduše se postavte ke dveřím čelem tak, aby se otevíraly směrem k vám. Zárubně levé - budou mít panty z vašeho pohledu na levé straně a pravé naopak.

Materiál

Mezi nejvyužívanější materiály patří nepochybně kov a dřevo. Kovové zárubně se využívají především u vchodových a protipožárních dveří, zatímco dřevěné spíše v interiéru. Je to proto, že ty kovové jsou odolnější vůči mechanickému poškození, zatímco dřevěné zárubně vypadají z estetického hlediska mnohem lépe a v interiéru bohatě postačí. 

Doporučujeme ladit barvu a povrch zárubní společně s dveřmi. 

Na našem e-shopu najdete opravdu široký výběr nejen z tohoto sortimentu.


Datum zveřejnění: 24.02.2017